GozdeNET.Com Satılıktır…

GozdeNET.Com Satılıktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

MİT’in tabelası değişti

MİT’in tabelası değişti

Liderler bayramda nerede?

Liderler bayramda nerede?

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

Uzmanından LYS soruları için püf noktalar
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 17 Haziran 2017 - 00:55:18
Uzmanından LYS soruları için püf noktalar

YGS sonrasında liseye girişte son basamak olan LYS’ye sayılı günler kaldı. YGS’de istediği puanı elde edemeyen adaylar, LYS’de hedeflerine ulaşmak için ter dökecek.

YGS sonrasında liseye girişte son basamak olan LYS’ye sayılı günler kaldı. YGS’de istediği puanı elde edemeyen adaylar, LYS’de hedeflerine ulaşmak için ter dökecek. Uzmanlar LYS’ye girecek adaylar için oturumlarda dikkat edilmesi gereken püf noktaları paylaştı.

Ortaöğretimden Yüksek Eğitime geçiş kapsamında yapılacak LYS için geri sayım başladı. 12’nci sınıf öğrencileri, 10-11-17-18 Haziran tarihlerinde hayallerindeki üniversite ve bölümlere girebilmek adına ter dökecek. Adaylar sırası ile sosyal bilimler, matematik, fen bilimleri, yabancı dil ve edebiyat-coğrafya sınavlarına katılacaklar. Bu zorlu sınavda öğrencilerin dikkat etmeleri gereken detayları paylaşan Uğur Koleji bölüm başkanları; öğrencilerin, matematik sorularını çözerken hızlı olmaya çalışarak ayrıntıları kaçırmamalarını, fen sorularında ise tüm terim, kavram, kanun ve formüllerin anlam ve içeriklerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

Soru çözerken kalem kullanmak hata yapmanıza engel olur

Matematik sorularında verilen ile istenileni ayırt etmek için dikkatli bir şekilde odaklanarak soruyu okumanın önemli olduğunu belirten uzmanlar soruyu çözerken kalem kullanmanın hata yapmaya engel olacağını ve bulunan sonucun sağlamasını yapmanın da hata riskini azaltacağını belirtti. Üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmenler ile birlikte soruları nasıl çözdüklerini hatırlamalarının işlerini kolaylaştıracağını söyledi. Uzmanlar, fen bilimlerinde biyoloji sorularında okumaya, fizik sorularında ezberci mantıkla yaklaşmadan, bilgiyi doğru yorumlayarak soruda istenilene göre formül uygulamaya, kimya sorularında ise tüm terim, kavram, kanun ve formüllerin anlam ve içeriklerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dikkatinizi toplayın, bütün şıkları okuyun

Edebiyat sorularının bilgi soruları olduğu kadar dikkat soruları olduğunu da belirten uzmanlar, “Soruları çözerken dikkatinizi iyice toplayın ve konsantrasyonunuzu sağlayın. Soru kökünü tam olarak anlamadan seçeneklere bakmayın. Sorunun tamamını gözden geçirdikten sonra seçeneklerde eleme yapın. Mutlaka bütün seçenekleri okuyun. Okuduğunuz ilk seçenek doğru bile olsa bunun kararını diğer seçenekleri okuduktan sonra verin. Gerekmedikçe soruda ayrıntıya girmeyin. Çünkü ayrıntı içinde boğulurken, doğru seçenekten uzaklaşabilirsiniz” dedi.

Uzmanlar soruları çözerken dikkat edilmesi gerekenleri şu sözlerle dile getirdi, “Soru kökünde istenilen bilgi iyi okumak, anlamak ve irdelemek en önemli noktalardan biri. Soru köklerindeki yer alan olumlu veya olumsuzluk ifade eden kelimelere dikkat edilmeli. Haritalı sorularda taralı alan veya işaretlenen noktaların bulunduğu yerler ve bu yerlerin özellikleri dikkate alınarak çözülmeli. Zorlandığımız ve emin olmadığımız bir soru ile karşılaştığımızda soruyla inatlaşmak yerine soruyu boş bırakarak, diğer sorulara geçmelisiniz. Bütün soruları yapıp bitirdikten sonra cevaplayamadığınız sorulara dönmek zamanı verimli kullanmanızı sağlar böylece, yanlış işaretleme yapıp doğrularınızı kaybetmiyor olursunuz.”

LYS 5 İngilizce oturumunun, ağırlıklı olarak okuduğunu anlama ve yorumlamadan oluşan bir sınav olduğunu belirten uzmanlar “Yaklaşık 10 bölümden oluşan LYS 5 sınavının bölümlerine baktığımızda öğrencilerin, İngilizce öğrenim hayatları boyunca edindikleri tüm kelime ve gramer bilgilerini hem teorik hem de uygulama bazında çok iyi pekiştirmiş olmaları gerekiyor. Sınavın çeviri bölümünde öğrenciler; özne yüklem uyumu, zamanların uyumu, zamirlerin uyumu, bağlaçlar, yardımcı fillerin kullanımı, tekil çoğul olma durumu ve anlam bütünlüğü gibi noktalara dikkat etmeliler. Okuma parçaları ile ilgili sorularda ise parçaların çok dikkatli okunup, doğru anlaşılması doğru cevaba ulaşmakta önemli bir rol oynuyor” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Compare