GozdeNET.Com Satılıktır…

GozdeNET.Com Satılıktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

MİT’in tabelası değişti

MİT’in tabelası değişti

Liderler bayramda nerede?

Liderler bayramda nerede?

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

Üç eski Yargıtay mensubu hakkında FETÖ iddianamesi
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 9 Haziran 2017 - 17:39:46
Üç eski Yargıtay mensubu hakkında FETÖ iddianamesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Yargıtay üyeleri Karagülmez, Dal ve Tepedelen hakkında FETÖ/PDY’ye üye oldukları suçlamasıyla ayrı ayrı iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Yargıtay üyeleri Ali Karagülmez, İlhami Dal ve Mustafa Kemal Tepedelen hakkında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye oldukları suçlamasıyla ayrı ayrı iddianame düzenledi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz’ün hazırladığı iddianameler, terör suçlarına bakmakla görevli mahkemelere gönderildi.

İddianamelerde, silahlı terör örgütü FETÖ/PDY mensuplarının hileli hareketler ve eylemleri sonucu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu (HSYK) 2010’da ele geçirdikleri belirtildi.

Örgüt mensuplarından kimlerin Yargıtay ve Danıştaya gönderileceğini belirlemek amacıyla örgüt mensuplarının 2011’de Mehmet Kaya ve Bülent Çiçekli’nin evlerinde toplantılar yaptıkları kaydedilen iddianamelerde, “FETÖ/PDY içerisinde bulunmayan HSYK üyeleri İsmail Aydın, Ahmet Gökçen, Rasim Aytin, Ali Aydın, Ahmet Karayiğit, Ziya Özcan, Ali Suat Ertosun, Zeynep Kavlak ve Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu’nun bu toplantılara çağrılmadıkları” ifade edildi.

Toplantılara, FETÖ/PDY içerisindeki HSYK üyeleri İbrahim Okur, Ahmet Hamsici, Bülent Çiçekli, Birol Erdem, Teoman Gökçe, Hüseyin Serter, Nesibe Özer, Ahmet Kaya, Ömer Köroğlu, Resul Yıldırım ve Ahmet Berberoğlu, kurul üyesi olmayan Mehmet Kaya, Engin Durnagöl, Muzaffer Bayram, Aydın Boşgelmez, Ahmet Toker, Önder Aytaç, Nazmi Dere, Muzaffer Özdemir ve Hüseyin Yıldırım’ın katıldığına işaret edilen iddianamelerde, toplantılar sonucu yüksek yargıya gönderilecek FETÖ/PDY mensuplarının belirlendiği aktarıldı.

Şüpheliler Karagülmez, Dal ve Tepedelen’in, Mehmet Kaya ve Bülent Çiçekli’nin evinde yapılan toplantılar sonucunda Yargıtaya gönderilmesine karar verilen isimlerden oldukları belirtilen iddianamelerde, şüphelilerin yüksek mahkemede görev yaptıkları esnada da örgüt adına hareket ettikleri vurgulandı.

KPSS savcısıyla toplantılar

Dal hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelinin soruşturma aşamasında alınan ifadesine yer verildi.

Buna göre Dal, hukuk fakültesi öğrencisiyken Fetullah Gülen yapılanması içinde bulunan eski yargı mensupları Mustafa Kılıç, Sefa Mermerci ve Yüksel Hız ile tanıştığını belirtti.

Hakim adayı olduğu dönemde de tanışma yemeklerinde Çetin Şen, İlyas Şahin, Muzaffer Karadağ, Zihni Doğan, Mustafa Kılıç, Akın Çakın, Durdu Kavak, İbrahim Ethem Kuriş, Hüseyin Serter, Yüksel Hız ve Candaş İlgün ile bir araya geldiğini ifade eden Dal, 1992’de Siirt hakimi olarak kura çekmesi nedeniyle Turgut Emiroğlu ve Mehmet Kaya ile tanıştığını, burada bu kişilerle Fetullah Gülen yapılanmasının toplantılarına katıldığını anlattı.

Dal, 1994’te Rize İkizdere’ye tayini çıkınca eski savcı Şadan Sakınan’ın kendisini karşıladığını, burada da Sakınan, Ömür Borazan, Süleyman Kul ve kendisinin Fetullah Gülen yapılanması içerisindeki toplantılarda birlikte olduklarını aktararak, himmet parasını Borazan ya da Sakınan’a verdiğini söyledi.

Erciş’te görev yaparken eski yargı mensubu İlyas Şahin ve Mustafa Akarsu, Kozan’da görev yaparken eski yargı mensupları Durdu Kavak ve Bilal Köseoğlu, Gebze’de Hüseyin Baş ve İbrahim Ethem Kuriş, Gaziantep’te görev yaparken Ali Sancar ve Refik Sarıoğlu ile “Paralel Devlet Yapılanması’nın” toplantılarına katıldığını anlatan Dal, Yargıtay üyesi seçildikten sonra Yargıtay ceza daireleri arasında bir süre grup sorumluluğu yaptığını, bunu bırakınca Ali Alçık’ın grup sorumlusu olduğunu ve Mustafa Kılıç, Mehmet Murat Ferat ve Şuayip Şen’in içinde bulunduğu gruba dahil edildiğini belirtti.

İddianamelerde, “FETÖ/PDY’nin yargıdaki yapılanmasında yer alan şüphelilerin, terör örgütü üyesi olmak” suçunu işledikleri kaydedildi.

İddianamelerin kabulü halinde şüpheliler, 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapis talebiyle yargılanacak.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Compare