GozdeNET.Com Satılıktır…

GozdeNET.Com Satılıktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

MİT’in tabelası değişti

MİT’in tabelası değişti

Liderler bayramda nerede?

Liderler bayramda nerede?

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

Türk Kızılayı’ndan kan bağışçılarına madalya
  • Ana Sayfa » Türkiye
  • 15 Haziran 2017 - 00:28:39
Türk Kızılayı’ndan kan bağışçılarına madalya

“Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kapsamında bir otelde düzenlenen törende, kan bağışçıları bir araya geldi.

Türk Kızılayı tarafından kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla 45 kez kan bağışlayanlara plaket, 35 kez kan bağışlayanlara altın madalya ve 25 kez kan bağışlayanlara ise gümüş madalya verildi.

Türk Kızılayınca güvenli kana ihtiyacın önemini vurgulamak, mevcut ve potansiyel bağışçıları düzenli, gönüllü kan bağışlamaya teşvik etmek amacıyla her yıl kutlanan “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kapsamında bir otelde düzenlenen törende, kan bağışçıları bir araya geldi.

Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, törende yaptığı konuşmada, kan temini konusunun son 12 yıl içinde kurumun en başarılı yürüttüğü alanlardan biri olduğunu ifade etti. Gönüllü bağışçılar olmadan başarı elde edilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Güllüoğlu, “Biz aracıyız, asıl işi yapan sizlersiniz. Allah sizden razı olsun, teşekkür ediyoruz. Biz de üzerimize düşen vazifeyi yaptık. Hepiniz birer kahraman, hayırseversiniz.” dedi.

Kan bağışının gerekliliğinin mutlaka çocuklara da aşılanmasının önemine dikkati çeken Güllüoğlu, “En son 65 yaşına kadar kan alabiliyoruz. Birilerinin, bu mübarek işi devam ettirmesi gerekiyor. Bu nedenle kan bağışına giderken çocuklarınızı, torunlarınızı da yanınızda götürün ki görsünler, öğrensinler.” diye konuştu.

“Kan bağışı anlayışını yaymak için faaliyetler yürütülüyor”

Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Murat Güler de Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, Türk Kızılayının “insan sağlığının korunması hususunda her koşulda, yerde ve zamanda, muhtaç ve korunmasız insanlara yardım etmek” misyonu doğrultusunda, gönüllü ve sürekli kan bağışı anlayışını toplumun her kesimine yaymak amacıyla eğitsel ve uygulamaya yönelik faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye’nin kan ve kan ürünü ihtiyacının tamamının, Türk Kızılayı gönüllü kan bağışçılarından karşılanmasına karar verildiğini anımsatan Güler, bunun protokolle desteklendiğini anlattı. Güler, yürütülen programlar hakkında da bilgi vererek, çalışmaların kesintisiz devam edeceğini bildirdi.

Kan bağış oranlarının her geçen yıl arttığını vurgulayan Güler, “Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında, hastanelerin ihtiyaçlarına cevap veriliyor. Bölgemiz sınırları içerisinde bulunan 7 ilde toplam 125 hastanede yatan hastalarımızın kan ve kan ürünü ihtiyaçlarının tamamına yakını, duyarlı vatandaşlarımız sayesinde karşılanmaktadır.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Kan Hizmetleri Daire Başkanı Murat Yazıcı ise Türk Kızılayı ile başlatılan Güvenli Kan Projesi kapsamında 2016 sonu itibarıyla 2 milyon 100 bin ünitenin üstünde kan toplandığını söyledi.

Bakanlık olarak her zaman Türk Kızılayının yanında olduklarını ve her zaman destek vermeye de devam edeceklerini vurgulayan Yazıcı, önemli projelere imza atıldığını belirtti. Yazıcı, çalışmaların yeni projelerle sürdürüleceğini dile getirdi.

Bağışçılara, plaket, altın ve gümüş madalya

Konuşmaların ardından kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla düzenlenen törende 45 defa kan bağışlayanlara plaket, 35 defa kan bağışlayanlara altın madalya ve 25 defa kan bağışlayanlara ise gümüş madalya verildi.

Töreninin ardından, ramazan dolayısıyla iftar verildi.

Bugüne kadar 100’ün üstünde bağışla yüzlerce kişinin yaşamını kurtaran bağışçılardan Mehmet Akif Özyürek ise bunun tamamen bir gönül işi olduğunu ancak her vatandaşın da bunun sorumluluğunda davranarak bağışçı olması gerektiğini söyledi.

Herkesi bağışçı olmaya çağıran Özyürek, çocuklarına da bu şekilde örnek olmaya çalıştığını ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Compare