GozdeNET.Com Satılıktır…

GozdeNET.Com Satılıktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

MİT’in tabelası değişti

MİT’in tabelası değişti

Liderler bayramda nerede?

Liderler bayramda nerede?

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

Omurga-omurilik tümörlerinde erken tanı hayat kurtarıyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 17 Haziran 2017 - 01:04:46
Omurga-omurilik tümörlerinde erken tanı hayat kurtarıyor

Uzmanlar, omurilik ve omurga kanserlerinde tıpkı diğer türlerde olduğu gibi erken tanının hayat kurtardığını belirtti.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Sait Naderi, omurga-omurilik tümörlerinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, “Ancak bu gibi ameliyatlarda cerrahın da çok önemli bir yeri var. Bunlar son derece ciddi ameliyatlar.” dedi.

Aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Görevlisi de olan Naderi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, omurga-omurilik tümörlerinin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti.

Naderi, kansere yakalanan hastaların ciddi bir bölümünde kemiklere ve omurgaya yayılımın söz konusu olduğunu belirterek, bazı hastaların, tümörün erken dönemde belirti vermemesi nedeniyle omurgaya yayılmasın ardından, bazılarının da hastalığın bilinmesine rağmen yayılmadan sonra hekime başvurduğunu söyledi.

“Gerek metastaz yapan tümörlerin, gerekse omuriliğin kendi tümörlerinin ortak noktası şudur; ikisi de sinir yapısına dokunduğu için hastada ağrının yanı sıra, kuvvet kaybı yapıyor. Hasta kısa sürede felç olabiliyor.” diyen Naderi, şunları kaydetti:

“Bazı tümörlerde genetik yatkınlık vardır. Omurga metastazlarından bahsedersek zaten en kanlanan yapılardan biridir. Dolayısıyla gerek memedeki, gerek tiroiddeki, gerekse böbrekteki bir şey, kan yoluyla hemen omurgaya geçebiliyor. Bir anda hemen oraya tohumlanarak, yerleşiyor. Sonuç olarak, omurga ve omurilik tümörü teşhisi konulan hastalardaki en büyük şikayetlerden biri çoğunlukla gece gelen ağrıdır. Eğer bu ağrı sizi çoğunlukla gece uyandırıyorsa bundan korkmak lazım. Özellikle tümörün yerleştiği bölgeye göre değişmekle birlikte ağrı, genelikle orta hatta yakın bölgede görülür. Bu şikayetten şüphelenilmesi lazım. Çünkü geç kalınırsa başka problemler çıkabilir.”

Prof. Dr. Naderi, “Dolayısıyla omurga-omurilik tümörlerinde erken tanı hayat kurtarıyor. Ancak bu gibi ameliyatlarda cerrahın da çok önemli bir yeri var. Bunlar son derece ciddi ameliyatlar. Bu nedenle bu operasyonları herkes yapmıyor, yapamıyor. Sonuç olarak biz işimizi severek yaptığımız için birçok yerden hasta bize başvuruyor.” dedi.

Naderi, tümörün baskı yaptığı sinirlerin durumuna göre hastanın felçle karşı karşıya kalabileceğini, bu problemin sonuçlarının da çok tehlikeli

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Compare