GozdeNET.Com Satılıktır…

GozdeNET.Com Satılıktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

MİT’in tabelası değişti

MİT’in tabelası değişti

Liderler bayramda nerede?

Liderler bayramda nerede?

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

‘Rum tarafının saçma tekliflerini kabul etmemiz mümkün değil’

Koza-İpek Holding soruşturmasında iddianame tamam
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 16 Haziran 2017 - 01:33:06
Koza-İpek Holding soruşturmasında iddianame tamam

Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireylerinin ortağı olduğu Koza-İpek Holding’e ilişkin soruşturma tamamlanarak, 45 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireylerinin ortağı olduğu Koza-İpek Holding’e ilişkin soruşturmayı tamamlayarak, İpek ailesi fertlerinin de arasında bulunduğu 45 kişi hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca basın mensuplarıyla paylaşılan bilgi notuna göre, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) “çatı davası”nın firari sanığı, Koza Holdingin yöneticisi Hamdi Akın İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında bulunduğu 45 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “vergi usul kanununa muhalefet”, “güveni kötüye kullanmak” “özel bölgede sahtecilik” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamenin şüphelileri şunlar:

“Hamdi· Akın I·pek, Cafer Teki·n I·pek, Melek I·pek, Peli·n Zengi·ner, Osman Zengi·ner, Nevi·n I·pek, Ebru I·pek, Harun Eki·nci·, Şaban Yörüklü, Ali· Serdar Hasırcıoğlu, Hasan Burak Sertcan, Ayhan Yurttaş, İsmet Si·vri·oğlu, Özlem Özdemi·r, Fi·kret Şayan, Hüseyi·n Erdem, Seli·m Elmasoğlu, Mahi·r Şermet, Orhan Selçuk Hasırcıoğlu, Osman Aykaç, Serkan Karabulut, Hasan Bozkurt, Hasan Önal, Meti·n Arslan, Ali· Kılıçarslan, Beytullah Ablak, Naci· Bolat, Umut Gümüşkaya, Davut Karaman, Erkan Dursun, Hasan Varan, Hüsametti·n Altıntaş, İsmet Hayretti·n Toğay, Mevlüt Korkmaz, Oytun Ünal, Si·nan Özden, Şevket Murat Aras, Ümi·t Arı, Zeki· Baran Yeni·gül, Zeki· Emre Özki·şi·, Selçuk Karataş, Ahmet Haşi·m Kaya, Beyazıt Bacak, Önder Deli·göz, Şaban Aksöyek.”

Terörizmin finansmanı suçu

İddianamede, şüpheliler Hamdi Akın İpek, Cafer Tekin İpek, Melek İpek, Pelin Zenginer, Nevin İpek, Ebru İpek, Ali Serdar Hasırcıoğlu ve Şaban Aksöyek’in işledikleri 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunda düzenlenen terörizmin finansmanı suçu ile Sermaye Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki görevi kötüye kullanma suçları nedeniyle, SPK tarafından düzenlenen raporda belirtilen 1,5 milyar lira tutarındaki mal varlıklarının halen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yönetiminde bulunan şirketlerdeki ortaklık paylarından başlamak üzere Türk Ceza Kanununun 55/2. maddesi gereğince müsaderesi talep edildi.

İddianamede, şüphelilerden Hamdi Akın İpek hakkında 77 yıl, kardeşi Cafer Tekin İpek hakkında 90 yıl hapis cezası, diğer şüphelilerin ise 10 yıl ile 30 yıl arasında değişen cezalara çarptırılması istendi.

Şüphelilerin vekilleri tarafından yapılan bazı şikayetlerle ilgili Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince kayyım olarak görevlendirilen kişiler ile haklarında silahlı terör örgütüne üye oldukları yönünde yeterli delil elde edilemeyen iki şüpheli hakkında ise ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

FETÖ soruşturmaları ile ilgili olarak CMK 133/1. maddesi gereğince ilk kayyım atamasının bu dosya kapsamında yapıldığı belirtilen iddianamede, Koza İpek Holding bünyesinde faaliyet gösteren şirketlere kayyım atanması ile FETÖ’nün mali açıdan çok büyük yara aldığı, ayrıca Holding bünyesinde Bugün TV ve Kanaltürk isimli televizyon kanallarının yönetimlerinin kayyımlara geçmesiyle FETÖ basın gücünün büyük bir bölümünü kaybettiği tespitleri yapıldı.

İddianamede, halen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetiminde bulunan şirketlerin müsadere edilebilmesinin bu açıdan büyük önem taşıdığı vurgulanarak, bu amaçla gerekli tüm çalışmalar yapılarak ilgili yerlerden raporların tamamlanmasına büyük önem verildiği, soruşturmanın büyük bir titizlikle yürütülerek gerekli tüm delillerin toplanmasının ardından en kısa süre içerisinde iddianame düzenlendiği kaydedildi.

İddianamede, iş adamı Galip Öztürk, müşteki olarak yer alıyor. AA

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Compare